"Borostyánokkal megrakott" római kocsi fogadási ceremóniájával és amfiteátrumi játékokkal, bíborszegélyes tógába öltözött szenátorokkal és légiós egységekkel idézik meg a Római Birodalom mindennapjait a hétvégén Sopronban, a Borostyánkő út menti egykori Scarbantiában.
A Borostyánkő expedíció elnevezésű nemzetközi programban Magyarországot Sopron képviseli. Az Európai Bizottság anyagi támogatásával megvalósuló projekt a Borostyánkő út újrafelfedezésére, a római kor egyik legjelentősebb kereskedelmi útvonala mentén található régészeti és kulturális emlékekre kívánja felhívni a figyelmet - mondta a szervező Scarbantia Társaság elnöke az MTI-nek szerdán. Gömöri János régész ismertetése szerint a lengyelországi Kalisz város nyerte el az uniós projektet Szlovákia, Olaszország, Szlovénia és Magyarország bevonásával.
A rendezvény jelképe egy római kocsi. Ennek ünnepélyes fogadásán Scarbantia fórumán vasárnap megjelennek a bíborszegélyes tógába öltözött szenátorok, a scarbantiai, a savariai (ma Szombathely) és a brigetiói (ma Szőny) légiós egységek római páncélzattal, sisakkal és fegyverzettel.
A fórumról a sokadalom kíséri a római kocsit a Bécsi dombon lévő amfiteátrumba, ahol harci játékot láthat majd a közönség. A dramaturgia szerint a borostyánszállítmányra váró kelták csapnak össze a római légiósokkal. Végül a honfoglalás kori íjászok is megjelennek.
A vasárnapi látványosságot megelőzően szombaton megnyílik Markus Zohner fotókiállítása a Liszt Ferenc Kulturális Központban. Anyagát az ausztriai Poysdorfban működő Osztrák Borostyánkő Út Egyesület kölcsönözte az Ikva-parti városnak. A svájci író, színházi rendező Velencétől Szentpétervárig 4000 kilométert gyalogolt végig a Borostyánkő úton, s eközben megörökítette a látottakat. Sopronban ez alkalommal a Scarbantia Emlékéremmel tűntetik ki az alkotót.
Ugyancsak szombaton a Lengyel Tudományos Akadémia Föld Múzeumának kölcsönkiállítása nyílik meg a Soproni Múzeumban. A tárlat bemutatja az észak aranyának nevezett baltikumi nyers borostyánkövet és a féldrágakő feldolgozásának koronkénti változásairól is képet ad. A soproni program társrendezője a helyi múzeum és a Pro Kultúra Nonprofit Kft.
A Borostyánkő utat az I. század elején építették ki, hadi és kereskedelmi célokat szolgált. Az észak-déli irányú út a Balti-tenger vidékét kötötte össze az Adriával. Magyarország nyugati részén, Szombathelyen és Zalalövőn (Salla) keresztül húzódott az út, amelyen a borostyánkövet szállították északról Itáliába és Görögországba.
(MTI)